Vali Serdengeçti'den Adli Makamlara İadeiziyaret Vali Serdengeçti'den Adli Makamlara İadeiziyaret

Giresun' da av ekipmanlarının bakımlarında sona yaklaşan balıkçılar "Vira Bismillah" diyerek denize açılacakları günü bekliyor.

Denizlerde 1 Eylül'de sona erecek av yasağı öncesi Giresun'daki balıkçı barınaklarında hareketli günler yaşanıyor. Kıyıda teknelerinin boya ve onarım işlemlerini tamamlayan balıkçıların birçoğu ekmek teknelerini suya indirdi.

İlmek ilmek işledikleri ağları düzenli şekilde toplayarak teknelerine yükleyen balıkçılar, yasağın sona ereceği günü heyecanla bekliyor.
Giresun Piraziz Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Hamdi Arslan, AA muhabirine, balıkçı teknelerinin çoğunun bakımlarının tamamlanarak denize indirildiğini söyledi.
Av ekipmanlarındaki işlemlerin de tamamlanmasıyla 1 Eylül'ü bekleyeceklerini ifade eden Arslan, iyi bir sezon geçirmeyi diledi.
Arslan, geçmişte mayıs ve ağustos arasında kıyı balıkçılarının çapariyle avlandığını belirterek, "İstavrit ile başlıyorduk. Haziran ve temmuz aylarında palamut çıkıyordu. Ancak bu yıl sezonun başlamasına sayılı günler kalmasına rağmen bölgemizde palamut kendini net göstermedi." dedi.
Deniz suyu sıcaklığının bu yıl yüksek olduğuna işaret eden Arslan, "Balığın yumurta bıraktığı dönemlerde su ile uyum sağlaması gerekiyor, söyleyebileceğimiz en büyük etken bu." ifadesini kullandı.
Arslan, palamudun istenilen düzeyde avlanamaması halinde balıkçıların hamsi avına yönelebileceğini kaydederek, "Hamsinin erken avcılığına karşıyım, eğer hamsi avcılığı erken başlarsa erken biter, sezon da erken bitebilir." dedi.