Giresun Sanayici ve İşadamları Derneği (GİSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Aykut Gezmiş ülkenin yaşamış olduğu ekonomik sorunlarla ilgili açıklamalarda bulundu.

GİSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Aykut Gezmiş, içinde bulunduğumuz ekonomik durumla ilgili yaptığı açıklamada, "Türkiye ekonomik yönden oldukça sıkıntılı bir dönemden geçmektedir. Doksanlı yılların 3 haneli enflasyonu tekrar hortlamış, yüksek enflasyon herkesin alım gücünü azaltmıştır. Tüm kesimler zor durumdadır, işsizlerin durumu ise vahimdir. Bu krizden çıkışın tek yolu; üretim, üretim, üretimdir'' dedi.

Belediyenin 2023 yılı bütçesi 750 milyon tl olarak belirlendi Belediyenin 2023 yılı bütçesi 750 milyon tl olarak belirlendi

Başkanı Aykut Gezmiş, ''İthalata mecbur kalan ekonomimiz bir an önce üretime yönlendirilmeli, üretim ve yatırımlar için her türlü destek verilmelidir. Üretim sadece sanayi alanında değil tarım ve hayvancılık dahil olmak üzere her alanda teşvik edilmelidir. 30-40 yıl önce ders kitaplarında yazdığı gibi "Türkiye dünyada kendi kendine yeten 7 ülkeden biri" haline tekrar hızla dönüşmelidir. Verimli topraklarımızda desteklenecek planlı tarım ve etkin hayvancılıkla dışa bağımlılık azaltılarak öncelikle temel gıda fiyatlarındaki pahalılık azaltılmalıdır. Tarımsal üretimi ve hayvancılığı teşvik eden destek paketleri hızlıca hayata geçirilmelidir. Akaryakıt üzerindeki vergiler indirilmelidir'' dedi.

İş gücü ve işsizliği de değinen Gezmiş, ''En temel problemimiz olan işsizliği ise, yeni yatırımları ultra cazip teşviklerle destekleyerek çözebiliriz. Yatırımcıların önü açılmalı, yatırım yapmak isteyen herkese her türlü destek verilmelidir. İstihdam ve katma değer yaratacak her türlü yatırım projesine ücretsiz arsa, vergi muafiyetleri dahil olmak üzere en az yatırımın yarı bedelini karşılayacak miktarda kgf kredileri ve hibe destekleri sağlanmalıdır. Mevcut işletmeler için çıkarılan kgf kredilerinin de bir an önce kullanımı başlatılmalı ve limiti 60 milyar TL'den en az 200 milyar TL'ye çıkarılmalıdır. Krizden kurtulmak için eğer para harcayacaksak, bu parayı kur korumalı mevduatlardan çok üretimin desteklenmesi için harcamalıyız. İçinde bulunduğumuz bu ekonomik buhrandan kurtulmanın tek yolu üretimin desteklenmesidir." dedi.