Türkiye Cumhuriyeti’nin banisi Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK, ebediyete intihalinin 84’üncü yıl dönümünde, tüm yurtta ve yurt dışında olduğu gibi Giresun’da da çeşitli etkinliklerle anıldı.

Giresun’da 10 Kasım Perşembe günü saat 08.45’te Çelenk Sunma Töreni ile başlayan 10 Kasım ATATÜRK’ü Anma Programı, Giresun Belediyesi Kültür ve Fuar Merkezi Konferans Salonu’nda düzenlenen etkinlik ve sergi açılışları dâhil gün boyu çeşitli faaliyetlerle devam etti.

Giresun Belediyesi Kültür ve Fuar Merkezi Konferans Salonu’nda saat 10.00’da düzenlenen anma programı; saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasının ardından Giresun Hamdi Bozbağ Anadolu Lisesi Müdürü Fazlı Yıldız tarafından günün anlam ve önemini belirten açılış konuşmasıyla başladı.

3-45

Açılış konuşmasının ardından, Jandarma Bölge Komutanlığınca “Atatürk” konulu sunum gerçekleştirildi.

Program ödül töreniyle devam etti. “Atatürk” konulu liseler arası kompozisyon yarışması ve ortaokullar arası şiir yarışması ile ilkokullar arası resim yarışmasında dereceye giren öğrencilere, ödülleri; Vali Enver Ünlü, Jandarma Bölge Komutanı Tümgeneral Selçuk Yıldırım ve Belediye Başkanı Av. Aytekin Şenlikoğlu tarafından verildi.

Giresun Hamdi Bozbağ Anadolu Lisesi öğrencileri tarafından hazırlanan “Atam” belgeseliyle devam eden programı, öğretmenlerce hazırlanan harmandalı gösterisi ve öğrenciler tarafından okunan “Atatürk” konulu şiirler takip etti.

Program, Giresun Hamdi Bozbağ Anadolu Lisesi tarafından “Atatürk” konulu oratoryo gösterisinin sahnelenmesinin ardından sona erdi.

Anma programı kapsamında, aynı gün saat 11.30'da Can Akengin Sanat Galerisi’nde Vali Enver Ünlü tarafından "Anıtkabir ve Nöbetçileri" konulu fotoğraf sergisinin açılışı yapıldı.

Vali Serdengeçti, Kurum Ziyaretlerine Hız Kesmeden Devam Ediyor Vali Serdengeçti, Kurum Ziyaretlerine Hız Kesmeden Devam Ediyor

Açılış töreninin ardından beraberindekilerle birlikte sergiyi gezen Vali Ünlü, sergide yer alan fotoğraflar hakkında görevlilerden bilgi aldı.

8-16

Yetkililer tarafından fotoğraf sergisinin hafta boyunca ziyaretçilere açık tutulacağı bilgisi verildi.

Vali Ünlü, sergi açılışıyla ilgili yaptığı paylaşımda “Fotoğraf sanatçısı Erhan Aydın'ın objektifinden yansıyan, 'Anıtkabir ve Nöbetçileri' konulu fotoğraf sergisinin açılışını gerçekleştirdik. Özel izin alınarak çekilen bu seçkin kareleri görmek için hafta boyunca ziyarette bulunabilirsiniz.” ifadelerine yer verdi.

Anma programı kapsamında, aynı gün saat 12.00'de 125. Yıl Halk Kütüphanesinde Valimiz Sayın Enver Ünlü tarafından "Atatürk" konulu kitap sergisinin açılışı da yapıldı.

Açılış töreninin ardından beraberindeki heyetle birlikte sergiyi gezen Vali Ünlü, sergide yer alan kitaplar hakkında görevlilerden bilgi aldı.

Vali Ünlü, kitap sergisi ile ilgili duygu ve düşüncelerini “Değerli hemşehrilerimizin ilgisine sunulan ‘Atatürk’ konulu kitap sergimizin açılışını gerçekleştirdik. ‘Ya istiklâl ya ölüm’ parolasıyla yola çıkanların verdiği mücadeleyi gönüllerimizde ve zihinlerimizde daima yaşatacağız.” paylaşımıyla aktardı.

Sergi açılışına; Vali Enver Ünlü, Jandarma Bölge Komutanı Tümgeneral Selçuk Yıldırım, Vali Yardımcıları M. Fikret Çavuş ve Dr. Davut Sinanoğlu ile protokol üyeleri ve vatandaşlar katıldı.