Son yıllarda popülerliği artan Altın Çilek meyvesi, Bulancak’ta pazara indi.

Ana vatanı Güney Amerika olan ve ticari adı ‘Golden berry’ sözünden çevrilen altın çilek, Giresun’un Bulancak ilçesine bağlı Kuşluhan Köyünde üretiliyor.

Dünyanın en zengin lif oranına sahip meyvesi altın çileğin kilosu, Giresun'un Bulancak ilçesinde 400 liradan satılıyor. 

Anti kanser etkisi ile bilinen ve faydaları saymakla bitmeyen Altın Çileğin tadını ve faydalarını bilen vatandaşlar gramla alıp her hafta takip ederek az miktarda satışa sunulan bu lezletli meyveyi pazara gelir gelmez tüketiyorlar. Altın çilek, taze olarak tüketilebileceği gibi reçel, marmelat, kurutulmuş meyve veya salata gibi farklı şekillerde de vatandaşlar tarafından kullanılabilir.

altin-cilek-nasil-tuketilir-3

altin-cilek-200-gr-paket-1673877969

Altın Çileğin Faydaları Nelerdir?

Altın çilek antioksidan oranı yüksek bir meyvedir. Şeker hastalarının tüketmesinde büyük fayda sağladığı ifade edilmektedir. Altın çilek lif açısından da oldukça zengindir. Altın çilek, kilo vermek isteyen kişilerin sıkça tercih ettiği besinlerdendir. Altın çilek kan dolaşımını hızlandırır, metobolizmayı hızlandırır. Altın çilek içinde; karoten B1 vitamini, B2 vitamini, B3 vitamini ve C vitaminleri bulunur. Altın çilek hafıza kaybını giderme konusunda oldukça etkili olduğu gibi yaşlanmayı da yavaşlatır. Yayınlanan çalışmalar doğrultusunda, altın çilek içeriğindeki; fitosteroller, vitaminler, mineraller, esansiyel yağ asitleri, wittanolidler ve physalinsler gibi biyoaktif bileşiklerin bulunması, altın çileği sağlığı destekleyen besinler grubunda oldukça önemli bir sıraya taşımaktadır. Fitosterollerin en temel özellikleri antioksidan kapasiteye sahip olmalarıdır. Yapılan çalışmalar sonucunda; içeriğinde fitosterol bulunduran altın çilek meyvelerinin, antioksidan etkilere sahip olduğu gösterilmektedir. Altın çileğin kansere karşı koruyucu olduğu söylenebilmektedir.

İçeriğindeki A vitamininin bir aktif bileşeni olan ß-karoten sayesinde turuncu rengini almaktadır. C vitamini sayesinde ise, dokularda serbest radikal birikiminin engellenmesi sonucunda anti-kanser etki göstermektedir. Fenolik asit içeriği, bu meyvenin kansere karşı koruyucu bir özelliği olduğunun göstergesidir. Aynı zamanda meyvelerin içeriğindeki steroidal lakton olan, wittanolidlerin ve physalinslerin sayesinde; anti-inflamatuar, antimikrobiyal, anti tümör, immüno-modülatör ve antiparaziter özellikler göstermektedir.

Resim2-1

Altın Çileğin Faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz:

-Dünyanın en zengin lif oranına sahip meyvesidir.

-Kilo vermeye yardımcı özelliğiyle bilinir.

-Diyabet (şeker) hastalarına faydalı olduğu gözlemlenmiştir.

-Antioksidan açısından zengindir.

-Kalp, verem, idrar yolu rahatsızlıklarının tedavisinde yardımcı olarak önerilir.

-C vitamini, B1 vitamini, B2 vitamini, B3 vitamini ve karoten gibi vitamin ve mineraller bakımından çok zengin bir meyvedir.

MHP Bulancak Sahada MHP Bulancak Sahada

-Potasyum değeri oldukça yüksektir.

-Kalsiyum açısından zengindir. Bu nedenle okul öncesi çocukların gelişimi için önerilmektedir.

-Metabolizmanın hızlı çalışmasına yardımcı olur.

-Kan dolaşımını düzenlemede pozitif etkileri vardır.

-Kalorisi azdır. Sindirim sistemindeki parazitleri yok etmeye yardımcı olur.

-Aromasından dolayı pastacılık, dondurma aroması olarak, marmelat yapımında kullanılır.

-Meyve salatalarında, tatlılarda ve turtalarda kullanılabilir.

-Cildi güneşten korumada ve cilt kanseri tedbir olarak deri gerici özelliği olduğundan, yaşlanmayı geciktirmeye yardımcı olur.

-Kanda bulunan fazla ürik asitin atılmasına yardımcıdır.

-İçerisinde 8 ayrı alkolid bulunmaktadır. Bu alkolidler bitkisel kökenli ilaçların yapımında kullanılmaktadır.

-Kanı arındırmaya ve görme sinirlerini yapılandırmaya yardımcı olur.

-Prostat ve solunum yolu hastalıklarının tedavisinde olumlu etkileri vardır.