AK Parti Giresun Milletvekili Sabri Öztürk, son günlerde yoğun tartışmalara konu olan Giresun Limanı hakkında açıklamalarda bulundu.

Açıklamasında Öztürk: “Son zamanlarda Giresun Limanıyla ile ilgili yoğun tartışmalar yaşanmaktadır. Bu tarşmalar, şehrin enerjisini tüketmekte, limanda çalışan insanlara işlerini kaybetme korkusu yaşatmakta ve Giresun olarak ortak hedefler doğrultusunda çalışma motivasyonumuzu bozmaktadır. Bu sorunlar aşılarak Giresun Limanının çalışması şehrin büyük çoğunluğunun istediği bir şeydir. Ak Parti iktidarının 20 yıllık süreci içerisinde Giresun olarak en büyük eksikliklerimizden bir tanesi Giresun Limanının aktif çalışmaması, şehir ekonomisine katkı sağlamaması idi. Çünkü liman geçmiş koalisyonlar zamanında özelleştirilmiş, bu özelleştirmeden sonra alan firma limanı sadece boş olarak elinde tutmuş, arada kömür gemileri gelip gitmiştir. Bu durumdan da aklı başında her bir Giresunlu hemşerimiz şikâyet etmiştir.

2017 yılında limanı şu anki liman işletmeci devraldıktan sonra limanı aktif olarak işletmeye başlamış, şehir ekonomisine istihdam sağlayarak doğrudan ve dolaylı yollarla yüzlerce işçiye, nakliyeciye, sanayi esnafına, fırıncısına, lokantacısına, otelcisine ve daha birçok hemşerimize katkı sağlamıştır. Ancak yük limanları için bir ihtiyaç olan depo ve silolar yapılmaya başlanınca bu defa şehrin manzarasını, görüntüsünü bozduğu gerekçesiyle bazı kesimler üzerinden tartışmalar ortaya çıkmıştır. Bunun üzerine Sayın Cumhurbaşkanımızın 1,5 yıl öncesinde Giresun ziyareti sırasında bazı kişilerin şikâyeti üzerine bu depoların şehrin görüntüsünü bozduğu gerekçesiyle siloların kaldırılmasına karar verilmişti. İlgili firma da bunları kaldırıp başka bir yere taşınması konusunda hem belediye, hem bakanlık nezdinde kendilerine uygun yer gösterilmesini talep etmiştir. Ancak, uygun yer konusunda bir çözüm bulunamadığı için depoların ikisi yıkılıp çözüm sonuçsuz kaldı. Daha sonra Sayın Cumhurbaşkanımızın 29 Ocak’ta Giresun’a teşrifleri sırasında konu yeniden gündeme gelmiş ve depoların bir ay içinde yıkılması nihai olarak firmaya bildirilmiştir.

Kurbanlık Hayvan Satış ve Kesim Yerleri Belirlendi Kurbanlık Hayvan Satış ve Kesim Yerleri Belirlendi

Şu anda da ilgili firma yıkıma başlamıştır. Bu durumda deposu olmayan bir yük limanının işletilmesi mümkün olmayacağından limanın kapanma ihtimali ortaya çıkmıştır. Çünkü yük limanı olarak işletilen Trabzon Limanı gibi, Samsun Limanı gibi tüm limanlarda bu depolar mevcuttur. İşte ortaya çıkan bu sıkıntılı durum karşısında hemşerilerimizin bu duygu ve düşüncelerini geçtiğimiz hafta yapılan kahvaltılı istişare toplantısında Sayın Cumhurbaşkanımıza arz ettim: Giresun Limanının 1997 yılında özelleştiğini, bu süre içerisinde limanın aktif olarak çalıştırılmadığını, bundan dolayı da bu durumun şehrin önemli bir sorunu haline geldiğini, şehre ekonomik katkı sağlamadığını, 2017 yılında yeni bir firmanın limanı devralıp işletmeye başlamasıyla Giresun ekonomisine, hemşerilerimize, istihdam, ekonomik katkılar yaptığını ifade ettim. Ancak limana yapılan depolardan sonra görüntü kirliliğinden bazı vatandaşlarımızın rahatsız olduğunu bunun üzerine depoların kaldırılmasına karar verildiğini, şehrin önünün açılması, görüntü kirliliğinin ortadan kaldırılması için şu anda depoların yıkılmaya başlandığını ifade ettim. Depolar kaldırılsın ancak, firmaya uygun bir yer gösterilmek suretiyle liman işlevini sürdürebilsin, limanın kapanması sonucu doğmasın, çünkü bu liman Giresun halkına Rahmetli Başbakan Menderes’in hatırasıdır. Sayın Cumhurbaşkanım temel dileğimiz manzara düzeltilsin ancak liman kapatılmasın, dedim. Halkımızın bu duygu ve düşüncelerini Sayın Cumhurbaşkanımıza arz ettim. Sayın Cumhurbaşkanımızda bana teşekkür etti.

Limanda çalışan işçilerimiz ve limanın öneminin farkında olan tüm hemşerilerimiz gibi biz de limanın kapatılmasını istemiyoruz. Evet, şehrimizin silueti korunsun, manzaramız güzel olsun, çevremiz güzel olsun, vatandaşlarımızın hassasiyetleri dikkate alınsın; ama limanımız mutlaka çalışsın. Çünkü son 60-70 yıl içerisinde Giresun’umuza yapılan en önemli yatırımlardan SEKA’mız kapandı, limanımız kapanmasın. Şehir olarak tüm aktörler, iktidar-muhalefet bir araya gelerek liman işletmecisine depoları yapabileceği uygun bir yer gösterip, limanın işlevini devam ettirmesine imkân sağlamalıyız. Yoksa komşu illerin limanları çalışıp şehirlerine katkı sağlarken, biz atalarımızın atmış yıllık bir emeği olan limanı kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya kalabiliriz. O yüzden tüm Giresun’un tartışmaktan çok çözüm konusunda birbirine destek olmaya ihtiyacı vardır. Bizim derdimiz ne Ahmet ne Mehmet, ne de herhangi bir firmadır. Bizim derdimiz Giresun’umuzun geleceğidir” dedi.