06-09 Eylül 2023 tarihleri arasında Bursa ili Naim Süleymanoğlu Spor Kompleksinde; Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen 15. Ulusararası MEB Robot Yarışması, "Cumhuriyet ve Teknoloji" temasıyla "Ahican Cumhuriyet'in izinde, teknolojinin peşinde Bursa'da" sloganıyla yapıldı.

Bu yıl 81 il ve 18 ülkeden 12 bin 716 katılımcının 4 bin 733 robotla yer aldığı yarışmada öğrenciler "Endüstriyel Robot Kol", "Çizgi İzleyen (Temel Seviye)", "Çizgi İzleyen (İleri Seviye)", "Hızlı Çizgi İzleyen", "İnsansız Hava Aracı (Mini Drone)", "Mini Sumo", "Tasarla-Çalıştır", "Yumurta Toplama (Caretta Caretta)", "Labirent Ustası", "Tozkoparan Robot (Temel Seviye)", "Serbest Proje", "Temalı", "Su Altı Aracı (ROV)" ve "Otonom Araç" olmak üzere 14 kategoride mücadele etti.

15.Uluslararası MEB Robot Yarışması'na ilimizden 10 öğretmen 25 öğrenciden oluşan 40 takımla katıldık.

15. Uluslararası MEB Robot Yarışmasında ilimizden; Giresun Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Bulancak Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Bulancak Atatürk Ortaokulu, Espiye Şehit Cengiz Sarıbaş Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Güre Ortaokulu, Giresun Nurettin Canikli İmam Hatip Lisesiolmak üzere 6 okulumuzun robot takımları mücadele ederek ilimizi başarıyla temsil etti. Yarışmalar sonunda, İlimiz okullarının robot takımları 3 ayrı kategoride başarılar elde etti. Yarışmada;

-Labirent Ustası Robot Kategorisinde; Espiye Şehit Cengiz Sarıbaş Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Türkiye 1.si

-Toz Koparan Robot kategorisinde; Bulancak Atatürk Ortaokulu Türkiye 2.si

-Çizgi İzleyen (İleri Seviye) Robot kategorisinde; Giresun Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Türkiye 2.si

Okullarda Son Ders Zili Bugün Çalıyor Okullarda Son Ders Zili Bugün Çalıyor

-Labirent Ustası Robot kategorisinde ise Bulancak Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi "BATEM Robot Takımı" Türkiye 2.si oldu

İl Milli Eğitim Müdürü Ertuğrul Tosunoğlu ekiplerin başarısından dolayı; Organizasyonun büyüklüğü ve uluslararası boyutu göz önüne alındığında kazandıkları başarının önemine vurgu yaparak, Yarışmaya katılan ve üstün başarı gösteren tüm öğretmen ve öğrenciler ile birlikte onlara destek veren yönetici ve velileri de tebrik etti.

Editör: Ortak Kullanım